Należy wiedzieć, że kocioł gazowy to w zasadzie pierwszorzędne i doskonałe źródła ciepła dla domu jednorodzinnego – bez względu na jego powierzchnię, układ pomieszczeń i liczbę mieszkańców. Jest dostępny w wielu wersjachi dzięki temu uniwersalny. Na działkach położonych w zasięgu sieci gazowej niełatwo znaleźć dla niego konkurencję. W takiej sytuacji nikt jej zresztą nie szuka.
Oznaczenia kotłów gazowych
Nowoczesne kotły gazowe mają zamkniętą komorę spalania. Oznaczenia kotłów gazowych zawierają wszelkie niezbędne informacje potrzebne do podjęcia decyzji zakupowej. Powietrze do spalania pobierają przewodem do komory spalania, a nie z pomieszczenia, w którym są zainstalowane, są więc bezpieczne i mogą być zainstalowane również poza tradycyjną kotłownią. Jeśli mają moc do 21 kW, możemy też nie budować dla nich wyprowadzanego ponad dach komina, lecz z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa określonych w „Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (między innymi usytuowania przewodu w stosunku do okien, drzwi i ewentualnych przeszkód czy wysokości nad ziemią) odprowadzać spaliny bezpośrednio przez ścianę domu.
Warto wiedzieć, że w niedużych domach budowanych zgodnie z obowiązującymi wymaganiami odnośnie do energooszczędności kocioł pracujący jedynie na potrzeby ogrzewania mógłby mieć moc zaledwie kilku kilowatów. Ale jeśli ma również podgrzewać na bieżąco wodę użytkową, czyli być dwufunkcyjny, nie powinien mieć mocy mniejszej niż 20 kW, a najlepiej, aby miał około 30 kW. Moc kotłów z zasobnikami warstwowymi powinna być podobna do mocy zwykłych dwufunkcyjnych. Nowoczesne kotły kondensacyjne mogą pracować na potrzeby przygotowywania c.w.u. z większą mocą niż na potrzeby zasilania instalacji c.o.
Moc kotła jednofunkcyjnego współpracującego z podgrzewaczem pojemnościowym może być mniejsza, ale bez przesady, bo to może wydłużyć czas podgrzewania wody w zasobniku. Z drugiej strony duża różnica w stosunku do zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania pomieszczeń spowoduje częste włączanie i wyłączanie palnika, a więc większe zużycie paliwa, większą emisję zanieczyszczeń i szybsze zużywanie się podzespołów kotła. Najbardziej korzystny jest duży zakres modulacji mocy i możliwość zmniejszenia jej wartości w trybie zasilania c.o.
Należy wiedzieć, że kotły dwufunkcyjne proste, bez dodatkowych udogodnień, na przykład wstępnego podgrzewania wody lub tak zwanego ciepła startu (utrzymywania stale wysokiej temperatury wody w wymienniku ciepła przez podgrzewanie jej co pewien czas mimo braku jej poboru), są stosunkowo tanie. Urządzenie o mocy 20 kW możemy kupić obecnie a rynku za mniej niż 3 tysiące złotych. Model kompaktowy z wbudowanym zasobnikiem i innymi usprawnieniami może być dwukrotnie droższy. Natomiast jeszcze więcej trzeba zapłacić za kocioł jednofunkcyjny z podgrzewaczem.
Czytaj również: Czym ogrzać dom? Dostępne rozwiązania
Należy wiedzieć, że efektywność ogrzewania oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej przez urządzenia grzewcze podlega obowiązkowej certyfikacji. Każdy kocioł trafiający do sprzedaży wyposażony jest w etykietę energetyczną zawierającą informację o klasie jego efektywności energetycznej. W przypadku kotłów jednofunkcyjnych – sezonowej w zakresie ogrzewania pomieszczeń, w przypadku dwufunkcyjnych – również efektywności podgrzewania wody użytkowej.
Kotły gazowe kondensacyjne odpowiednie do domów jednorodzinnych mają przeważnie klasę A, a wyposażone w automatykę – klasę A+. Klasę efektywności energetycznej podgrzewania wody ustala się w zależności od tak zwanego dobowego profilu obciążeń, czyli zdefiniowanego w normie sposobu korzystania z ciepłej wody.
Oznacza się go literami i cyframi: od 3XS do XXL. Symbol 3X3 opisuje urządzenie przeznaczone do podgrzewania wody dla jednej umywalki, 2XS i XS – dla zlewozmywaków, S – dla kawalerki z łazienką i prysznicem, M – dla mieszkania dla małej rodziny (od dwóch do czterech osób), korzystającej z prysznica i od czasu do czasu z wanny, L – dla mieszkania dla dużej rodziny (od dwóch do sześciu osób), używającej prysznica i dwa razy dziennie wanny, a XL – dla jeszcze większej rodziny, której członkowie kąpią się w wannie więcej niż dwa razy na dobę.
Warto dodać, że na podstawie uzyskanych wyników urządzenia grzewcze odpowiednio klasyfikujemy. Informacje o klasie są zamieszczone na etykiecie energetycznej. Litera G na etykiecie oznacza najgorszy wynik, zaś A+++, najlepszy. Podgrzewacze przepływowe kotłów kondensacyjnych uzyskują klasę A.
________________________