Brama wjazdowa – dostępne rodzaje

Brama wjazdowa to miejsce, które stanowi granicę pomiędzy światem zewnętrznym a wnętrzem posiadłości. Dlatego też poza funkcją reprezentacyjną powinna być ona wykonana z odpowiedniej jakości materiału, a jej wielkość dobrana do wielkości całego ogrodzenia okalającego nasz dom. No dobrze, tylko w jaki sposób mamy tę bramę otwierać, aby nie tracić czasu na wychodzenie z auta, ręczne otwieranie i zamykanie skrzydła lub skrzydeł? Istnieje w tym względzie kilka wypróbowanych sposobów, które przedstawiam poniżej.

 

Brama wjazdowa na szynie

Wygodnym rozwiązaniem stosowanym w niektórych posiadłościach jest instalacja bramy wjazdowej umocowanej na szynie, na której znajdują się jeszcze specjalne rolki. Na nich właśnie ma porusza się skrzydło naszej bramy. Jest to rozwiązanie dość wygodne, ale jak się niestety czasem okazuje, niekoniecznie praktyczne. Zwłaszcza jesienią w szynie zebrać się mogą zamiatane przez wiatr liście z pobliskich drzew. Co gorsza, woda deszczowa, a to może już zakłócić rytm sprawnego i płynnego przesuwania się skrzydła naszej bramy wjazdowej. Temat wyboru rodzaju bramy wjazdowej warto przemyśleć na etapie wyboru projektu domu i garażu. Usytuowanie wjazdu do garażu determinuje takie detale jak odległość najazdu i długość drogi dojazdowej do bramy.

By uniknąć tych niewygodnych trudności można spróbować wykonać wybrzuszenie na linii podjazdu. Spowoduje to, że woda będzie swobodnie spływała, omijając miejsce wjazdu i nie będzie więcej gromadzić się w tym miejscu.

Brama wjazdowa na rolkach
Brama wjazdowa na rolkach

Jednak to rozwiązanie także nie jest doskonałe, ponieważ może utrudnić z kolei poruszanie się osobom pieszym. W innym wariancie, wymagającym konkretnych nakładów finansowych, pozostaje nam umieścić po szyną podjazdu ogrzewanie, co zapewni swobodne otwieranie bramy w zimie, wtedy gdy istnieje największe niebezpieczeństwo zamarznięcia zebranej w tym miejscu wody. Żeby jednak nie być niesprawiedliwym w ocenie tego typu bramy trzeba stwierdzić, że posiada ona przynajmniej dwie konkretne zalety. Po pierwsze, jest dużo krótsza od konkurencyjnego rozwiązania w postaci bramy samonośnej. Po drugie, nie zajmuje niepotrzebnie miejsca na naszym podjeździe.

Brama samonośna

Kolejna z propozycji bram wjazdowych pozwoli nam na pewno uniknąć potencjalnego problemu z liśćmi, wodą czy mrozem. Mowa tu o bramie samonośnej i przesuwanej. Jej montaż nie jest bardzo wymagający, jedynie trzeba zwrócić uwagę na właściwe jej wypoziomowanie. Samo skrzydło bramy samonośnej jest długie, stąd najczęściej wykonuje się ją z lżejszych materiałów, często ażurowych. W przypadku tej instalacji dysponujemy tylko jednym punktem podparcia za pomocą słupa wykonanego z metalu. Trzeba pamiętać, że cicha i lekka brama wjazdowa powinna poruszać się dzięki rolkom wykonanym z tworzywa odpornego na zużycie i działanie rdzy.

Dzięki nim ręczne otwieranie bramy nie będzie wymagało od nas zaangażowania większych sił. Ten typ zamknięcia terenu wokół domu w zasadzie nie wymaga od nas instalacji automatycznego systemu otwierania/zamykania, ale trzeba przyznać, ze wtedy nie mamy takiego komfortu użytkowania jak przy zastosowaniu systemów otwierających.

Przeczytaj też: Wiata garażowa – doskonała alternatywa garażu

Brama samonośna doskonale przyda się właścicielom szerokich, ale niezbyt głębokich działek. Z racji tego, że skrzydło wymaga odpowiedniej przestrzeni z jednej ze stron (odsuwane jest w prawo lub w lewo).  By ułatwić sobie użytkowanie bramy wjazdowej warto wyposażyć ją w system automatyczny, który umożliwi nam jej zdalne otwieranie i zamykanie. Automat do bramy wjazdowej powinien spełniać jednocześnie kilka warunków technicznych. Przede wszystkim umożliwiać otwieranie i zamykanie bramy z samego domu (np. w sytuacji, gdy wpuszczamy kogoś na teren posesji).

Zalety automatyki w bramach

Oczywiście podstawową jego funkcją jest możliwość otwierania bramy z samochodu. Dzięki Zdalnemu otwieraniu unikniemy wysiadania z auta i możemy wjechać nim z ulicy bezpośrednio do przydomowego garażu. Takie rozwiązanie ma kilka podstawowych zalet. Przede wszystkim jest to metoda praktyczna i wygodna. Nie tracimy czasu na wysiadanie i ponowne wsiadanie do samochodu podczas czynności otwierania i zamykania bramy wjazdowej. Poza tym dochodzi do tego możliwość uniknięcia padającego deszczu lub śniegu. Ważna jest również kwestia związana z bezpieczeństwem, zwłaszcza kiedy robi się ciemno. Płynny przejazd do garażu związany z automatycznym włączeniem światła to wygodny i bezpieczny sposób rozwiązania czynności dotyczących wjazdu i wyjazdu z terenu posesji.

Podobne tematy

Najnowsze artykuły