Projektowanie ogrodu krok po kroku

Aby projektowanie ogrodu było wykonane we właściwy sposób, dobrze jest zasięgnąć rady specjalistów. Jeśli zdecydujemy się na pomoc projektantów, wówczas pomogą nam zaplanować przestrzeń ogrodu i umiejętnie dobiorą roślinność ozdobną. Wygląd przestrzeni ogrodu zależy w dużej mierze od wielkości działki, jaką mamy do dyspozycji. Przy dużym kawałku terenu istnieje szansa na zorganizowanie dużego i niezwykle atrakcyjnego ogrodu, z małym stawem pośrodku. Bardzo ważne jest umiejętne dobranie proporcji kwiatów i roślin ozdobnych, krzewów oraz drzew, a także elementów małej architektury, takich jak elementy drewniane czy kamienne.

Projektowanie ogrodu – wyznaczenie stref

Ogród możemy podzielić na strefy, które będą różniły się stylem i atmosferą. Kiedy już zostanie wyznaczona przestrzeń ogrodu, musimy zadbać o odpowiednią jakość ziemi, od której głównie zależy to, czy posadzone rośliny będą dobrze i zdrowo rosły. Choć projektowanie ogrodu jest procesem złożonym to może dostarczyć sporo satysfakcji z efektu końcowego.

Jeżeli nie radzimy sobie z zasadzeniem roślin, może zdać się na specjalistów. Jeśli planujemy realizacje projektu sami wówczas musimy zadbać, by wszystko zostało wykonane w sposób gwarantujący zaplanowany wcześniej efekt. Wszystkie rośliny powinniśmy dobierać pod kątem ziemi, którą dysponujemy. Należy uwzględnić charakterystykę terenu, na jakim znajduje się nasz przyszły ogród. Jeśli teren jest zasadniczo suchy, to nie należy sadzić roślin lubiących wilgoć, ponieważ ryzykujemy, że dość szybko się zniszczą i zmarnieją. Z kolei w ziemi wilgotnej, o tendencji do podchodzenia wodą, nie powinno się sadzić gatunków roślin sucholubnych. Warto również zwrócić uwagę na problem zimowej pustki w ogrodzie i zapobiec jej stosując rośliny całoroczne oraz takie, które w porze zimowej również zachowują swój kolor i charakter.

Jakie rośliny dekoracyjne wybrać?

Znanym elementem dekoracyjnym spotykanym w przydomowych ogrodach są popularne iglaki. Odpowiednio rozmieszczone stanowić będą atrakcyjne uzupełnienie dla roślin liściastych i kwiatów. Sadzenie roślin w naszym ogrodzie zaczynamy od tych największych, tzn. żywopłotów, drzew liściastych i iglastych oraz pozostałych krzewów. Po odpowiednim posadzeniu roślin nie należy zapominać o ich podlaniu oraz podsypaniu. Drobny żwir skutecznie zapobiega nadmiernemu wysychaniu gleby. Po przygotowaniu głównych elementów naszej roślinnej architektury przystępujemy do organizowania pozostałych miejsc. Szykujemy mniejsze rośliny do posadzenia w wyznaczonych fragmentach ogrodu.

Projekt ogrodu noc

Trawnik jako przestrzeń funkcjonalna

Pamiętajmy, że trawnik, który stanowi idealne tło dla ogrodowych ścieżek i roślin, powinien być dokładnie zaprojektowany. Do jego wykonania powinny nam posłużyć ziarna sprawdzonych gatunków traw ozdobnych.

Jaki teren pod trawnik?

Teren, na którym wysiejemy trawę musi zostać właściwie wyrównany i zwałowany.

Jaki rodzaj trawy?

Alternatywą dla trawników wysiewanych jest z korzystanie z trawy w rolce. Taki rodzaj trawy jest łatwiejszy do założenia. Na efekty końcowy nie przyjdzie nam zbyt długo czekać.

Koszenie trawnika – jaka kosiarka sprawdzi się w ogrodzie?

Kiedy można zacząć użytkować trawnik?

Trzeba mieć na względzie, że chodzenie po trawie jest możliwe dopiero wówczas, gdy zostanie ona prawidłowo i ukorzeniona. Nie trzeba dodawać, że trawa wymaga dokładnej i systematycznej pielęgnacji, przycinania, grabienia i podlewania.

Kompozycja roślinna stanowi sedno każdego ogrodu. Jednak by zapewnić sobie możliwość swobodnego i wygodnego przemieszczania się po ogrodzie, powinno się wyznaczyć odpowiednie ścieżki i alejki ogrodowe.

Czytaj również – sposób na urozmaicenie ogrodu – trejaż, pergola, krata 

Uzupełnienie projektu elementami dekoracyjnymi

Ciekawym uzupełnieniem może okazać się zastosowanie drewnianych elementów ozdobnych oraz wykorzystanie dużych kamieni czy głazów. Stworzą one dodatkową, odrębną przestrzeń w naszym przydomowym ogrodzie. Oczko wodne, mały staw lub ogrodowy basen można również odpowiednio wkomponować w przestrzeń ogrodu. Jeśli chcemy postawić na walory przyrodnicze, to spróbujmy wykorzystać kilkanaście metrów na stworzenie oczka wodnego o nieregularnym kształcie. Można wtedy będzie wykorzystać specjalne wodne rośliny, a także wpuścić do zbiornika kilka gatunków ryb.

Każdy przydomowy ogród może stać się miejscem przyciągającym wzrok i budującym dobre wrażenie. Ważne by właścicielom nie zabrakło czasu na dostateczną pielęgnację roślin, które wymagają stałej opieki i nadzoru. Różnorodność szaty roślinnej i ciekawa gama kolorystyczna sprawią, że ogród będzie wymarzonym miejscem odpoczynku i zabawy dla całej rodziny.

Podobne tematy

Najnowsze artykuły