Koszenie trawnika – jaka kosiarka sprawdzi się w ogrodzie?

Odpowiednio dobrana kosiarka jest niezbędne aby dobrze wykonać koszenie trawnika.  W zależności od wielkości działki i przydomowego terenu można korzystać ze sprzętu oferującego różne parametry w zakresie wydajności koszenia trawnika oraz różniącego się co do samych właściwości technicznych.

Wskazując na pewne różnice w systemach koszących, nie bez znaczenia pozostaje również ukształtowanie terenu oraz odległość trawnika od domu czy źródła zasilania. Biorąc pod uwagę możliwość występowania większej ilości chwastów wśród traw trzeba pamiętać, że nie wszystkie typy kosiarek dobrze znoszą spotkanie z niektórymi grubymi, włóknistymi i mocno ukorzenionymi roślinami. Dokonując prostego przeglądu dostępnych na rynku urządzeń koszących, można wyróżnić ich trzy podstawowe typy. Należą do nich kosiarki ręczne, elektryczne oraz spalinowe.

Koszenie trawnika a kosiarki ręczne

Pierwszy rodzaj kosiarki jest najprostszy konstrukcyjnie, ponieważ nie posiada żadnego silnika i napędu. Przeważnie zajmuje też najmniej miejsca i może okazać się dobrym wyborem w przypadku niedużych, mało wymagających trawników wokół domu. Ścinanie trawy polega w tym wypadku na jeżdżeniu kosiarką i przesuwaniu (popychaniu) jej do przodu. Wbrew pozorom ten prosty sposób okazuje się dość skuteczny, a otrze kosiarki ręcznej potrafi wystrzyc trawnik równo i tuż przy podłożu.

Z reguły urządzenia tego typu posiadają regulowaną wysokość ostrza w ok. 3 pozycjach. Składana rączka oferowana jest w wielu modelach i pozwala na jeszcze wygodniejsze przechowywanie. Jednak z uwagi na technikę koszenia ważne jest, aby teren po którym ma poruszać się kosiarka ręczna nie posiadał żadnych górek czy uskoków. W przeciwnym razie skuteczność tego sprzętu nie zostanie wykorzystana.

Kosiarka ręczna

Kosiarka ręczna – wydajność

Istotną wadą „ekologicznej” kosiarki ręcznej jest słaba wydajność. O ile sam sprzęt potrafi służyć właścicielowi przez wiele lat, o tyle dumny posiadacz dużego trawnika nie będzie zachwycony perspektywą spędzenia większej ilości czasu na przycinaniu swojego zielonego dywanu. W tym względzie ręczne kosiarki nie wytrzymują konkurencji ze strony swoich silnikowych konkurentek. Koszenie trawnika kosiarką ręczną może być mniej dokładne. Warto wspomnieć, że charakterystycznym „objawem” przejazdu kosiarki ręcznej po trawniku jest ślad, przypominający wzór w formie pasów, pojawiający się często na trawiastych boiskach sportowych. Dostępne modele kosiarek ręcznych oferują najczęściej szerokość koszenia rzędu 30-40 cm. Jednocześnie ceny tych urządzeń wahają się w przedziale od 200 do 400 zł.

Kosiarki elektryczne – kabel nie jest zły

Segment kosiarek elektrycznych ma silną pozycję na rynku, a szeroki katalog urządzeń do przycinania trawników obejmuje wiele typów i modeli, różniących się między sobą nawet kilkoma odrębnymi parametrami. Mówiąc o podstawowych zaletach koszenia z użyciem tego typu sprzętu należy podkreślić wygodę, która jest istotnym argumentem dla każdego, kto ma przed sobą do skoszenia przydomową trawę zajmującą powierzchnię powyżej 300 m2. Jedynym mankamentem pozostaje kontrola przewodu i przedłużacza w sytuacji, kiedy chcemy przycinać trawę na wyjątkowo obszernej działce (np. 700-800 m2).

Trzeba mieć na uwadze, że przewód nie może się zaplątać ani wyczepić, a tym bardziej uszkodzić. To nieco ogranicza możliwości manewrowe i częściowo przeszkadza podczas pracy w najdalej oddalonych od źródła prądu częściach posesji. Sam silnik elektryczny nie stanowi z reguły żadnego kłopotu. Zabiegi konserwacyjne ograniczają się do minimum, które polega na usuwaniu drobinek pokosu z maszyny oraz każdorazowym sprawdzaniu otworów wentylacyjnych, które nie powinny być niczym zatkane (co zapobiegnie przegrzaniu silnika).

Kosiarka elektryczna

Kosiarka elektryczna jest bardzo wygodna

Pod względem rozmiarów i ciężaru własnego kosiarki elektryczne bliższe są urządzeniom ręcznym niż spalinowym. Choć w przypadku modeli o najmniejszej mocy różnica i tak wynosi kilka kg. Na korzyść kosiarek elektrycznych przemawia możliwość pracy w pozycji niedostępnej dla zwykłej kosiarki bębnowej. Kosiarki elektryczne dobrze radzą sobie na trawnikach o dużych różnicach wysokości. Cena tego sprzętu jest wyższa niż kosiarek ręcznych. Urządzenia o różnej mocy są dostępne w kwocie od 500 do 1000 zł. Jeśli właściciel terenu zdecydowałby się na sprzęt akumulatorowy, to musi liczyć się z kosztem około 1000 zł. Zwolennicy najnowszej technologii zdający się na zautomatyzowany system koszący ze stacją dokującą muszą zainwestować od 6 do 9 tys. zł.

Kosiarki spalinowe – paliwo, dym i hałas

Kosiarki spalinowe stanowią ostatni rodzaj opisywanego sprzętu. W porównaniu do dwóch poprzednich typów urządzeń sprzęt spalinowy kojarzy się przede wszystkim z dużym ciężarem i głośną pracą. Jest to z pewnością prawdziwy, ale niepełny obraz właściwości kosiarek spalinowych. Przede wszystkim posiadają one najwyższą moc, co pozwala im dobrze i wydajnie pracować nawet na najbardziej trudnym terenie. Poza tym kosiarki z silnikiem czterosuwowym spełniają odpowiednie normy ekologiczne w zakresie spalania substancji zasilającej. Co ważne, kosiarki te ciszej pracują, dzięki czemu koszenie trawnika jest bardziej komfortowe. Niewątpliwą zaletą „spalinówki” jest brak okablowania. Odpada więc w tym przypadku problem podłączenia do źródła prądu. Nie trzeba zatem poświęcać uwagi na wymijanie przewodu zasilającego nasz sprzęt.

Czytaj więcej: Automatyczne nawadnianie ogrodu

Co do wydajności pracy i umiejętności wycinania uporczywych, grubych i silnych chwastów, kosiarka spalinowa radzi sobie i z taką przeszkodą. Jeśli do tego zwrócimy uwagę na wygodną pracę na największych działkach liczących powyżej 1000 m2 to uzyskujemy faktyczny obraz korzyści, który może skłonić potencjalnych inwestorów do wybrania tego rodzaju sprzętu. Jednak nawet najdoskonalsze urządzenie wymaga odpowiednich zabiegów konserwacyjnych.

Kosiarki spalinowe – konserwacja

Modele kosiarek spalinowych potrzebują z reguły dużo więcej uwagi niż ich elektryczni krewniacy. Właściciel sprzętu musi uzupełniać paliwo, dbając jednocześnie o stan filtra paliwowego. Po pracy kosiarka czyścimy nie dla ładnego wyglądu. Wilgoć z roślin przyczynia się do korozji mechanizmu kosiarki. Mniej skomplikowane modele wymagają też włożenia większej siły podczas rozruchu. Dlatego na rynku nie brakuje modeli oferujących odpowiednie rozruszniki ułatwiające start kosiarki tym osobom, dla których proces koszenia trawnika nie jest formą treningu fizycznego.

Kosiarka spalinowa

Trzeba również pamiętać, że „spalinówki” z reguły unikają większych pochyleń, chyba że posiadają wbudowaną pompę oleju. Rozpiętość cenowa w segmencie kosiarek spalinowych jest spora. Zależy zarówno od pojemności silnika, jak też od posiadanego bądź nie, napędu. Najprostsze modele dostępne są w cenie od 600 zł, a najbardziej wydajne kosztują od 1500 do 2000 zł.

Podobne tematy

Najnowsze artykuły