Masa spoinująca – rodzaje i zastosowanie

Odpowiednio dobrana masa spoinująca jest warunkiem prawidłowego wykonania pracy związanej z położeniem kafli, płytek lub innych elementów budowy bądź remontu wymagającej spoinowania. Spoinowanie to czynność, którą wykonuje się najczęściej przy układaniu płytek i kafelków na ścianie bądź na podłodze łazienki, kuchni lub innego pomieszczenia.  Masy przeznaczone do spoinowania złożone są z materiału wypełniającego i specjalnego środka, który odpowiedzialny jest za wiązanie substancji. Niekiedy zaprawa ma wybarwienie na konkretny kolor. Działanie scalające takiej masy spoinującej najczęściej opiera się na reakcji, wywoływanej po zetknięciu się jej składników ze zwykłą wodą.

 

Po zmieszaniu masy spoinującej z wodą uzyskuje się gotowy materiał do zastosowania w konkretnym miejscu. Wśród substancji spoinujących istnieje co najmniej kilka różnych typów mas, stosowanych w zależności od rodzaju płytki i metod jej nakładania.

Masa spoinująca biała czy szara?

Wśród najbardziej znanych zapraw spoinujących spotyka się masy spoinujące białe i szare. Te pierwsze oprócz białych pigmentów i jasnych wypełniaczy mineralnych, zawierają także cement barwy białej, który jest w tej mieszance składnikiem wiążącym. Białe masy stosowane są zazwyczaj jako wypełniacze w przypadku płytek w kolorze białym. Z drugiej strony można zastosować to wypełnienie na zasadzie kontrastu przy układaniu dużo ciemniejszych materiałów. Trzeba pamiętać, że białe spoiny są wrażliwe na ubrudzenie, dlatego powinno się je stosować tylko tam, gdzie ryzyko ich zaplamienia będzie minimalne. Z tego powodu białe zaprawy spoinujące rzadko wykorzystuje się w przestrzeni kuchennej.

Czytaj również: Umywalka łazienkowa – umiejscowienie i montaż

Dobrym rozwiązaniem będą w takim przypadku masy spoinujące szare, których wrażliwość na brud jest o wiele mniejsza. Są na tyle praktyczne, że z powodzeniem można je stosować w środku, jak i na zewnątrz pomieszczenia, szczególnie przy fugowaniu posadzki. W miejscach, które są potencjalnie zagrożone opryskaniem brudną cieczą, szare masy spoinujące będą najbardziej właściwe. Oprócz względów estetycznych, ten typ spoiwa ma inną zaletę. Jest on bardziej odporny na ścieranie niż masy białe. Zawdzięcza to temu, że zawiera szary cement, który jako spoiwo odznacza się większą trwałością. Twarde domieszki w tego typu masie spoinującej powodują, że jest ona mniej podatna na pękanie i łamanie.

masy spoinujące płytki

Kolorowe masy spoinujące

Poza masą białą i szarą można wybrać zaprawę kolorową. Masy barwne dają efekt kontrastu i urozmaicają paletę kolorystyczną we wnętrzach pokrytych płytkami. Trzeba jednak brać pod uwagę, że nie każda masa spoinująca może być stosowana do każdego rodzaju płytek. Ze względu na ich właściwości, można ich używać jedynie przy płytkach ze szkliwem. W przeciwnym razie nie będzie możliwe całkowite usunięcie resztek takiego koloru z płytki pozbawionej szkliwa.

Spoinowanie szerokiej szczeliny

Szerokie szczeliny pojawiają się częściej w przypadku układania płytek na podłodze, zwłaszcza tych o większym rozmiarze. W takim przypadku przerwy mogą mieć wielkość dochodzącą nawet do 1 cm. Stosowane tutaj wypełniacze najczęściej mają kolor szary. Dostępne są też masy spoinujące utrzymane w odcieniach beżu i brązu. O ile masy spoinujące szare są najbardziej uniwersalne, o tyle Masy w pozostałych barwach należy rozprowadzać jedynie na płytkach pokrytych szkliwem. Jeżeli spoinowanie wykonuje się na szczelinach bardziej narażonych na uszkodzenia, to należy wybrać masy odpowiednio uszlachetniane, odporne na ścieranie i pękanie.

Masy spoinujące elastyczne i plastyczne

W przypadku szczelin dylatacyjnych, zmniejszających naprężenia materiałów budowlanych, w roli wypełniaczy znakomicie sprawdzają się odpowiednie masy silikonowe. Z jednej strony tworzą trwałe spoiny, a z drugiej są mocno elastyczne. Zachowuje dobre parametry fizyczne niezależnie od zmieniających się czynników atmosferycznych, takich jak opady deszczu czy promieniowanie słoneczne. Powinno się pamiętać, że masa silikonowa ma wiązać jedynie brzegi szczelin i nie może zetknąć się z podłożem w miejscu, w którym znajduje się szczelina. Umożliwi to zachowanie właściwej elastyczności silikonu w trakcie jego eksploatacji.

Masa spoinująca plastyczna wykorzystywana jest do spoinowania płytek, o ile szczeliny pomiędzy nimi nie wymagają wysokiej odporności na wstrząsy. Tego rodzaju spoiwo charakteryzuje się tym, iż mimo wyschnięcia powierzchni nałożonej masy, pod spodem pozostaje ona cały czas dość plastyczna. Dzięki temu, nawet w momencie wystąpienia procesu rozciągania, powodującego widoczne rysy czy małe pęknięcia spoiwa. Spodnia część masy plastycznej zapewnia dobrą szczelność, tworząc nową warstwę, która zasycha na nowo.

Masa zabezpieczająca przed wilgocią

Dobrym sposobem na zabezpieczenie spoin przed wilgocią jest ich wypełnienie klejem epoksydowym. Najczęściej występuje w kolorze szarym i białym, choć są też dostępne substancje w kolorze czarnym. Klej sprawdzi się zwłaszcza w przypadku niektórych przestrzeni kuchennych oraz w łazience, gdzie nadmiar wilgoci jest najbardziej groźny. Z jego pomocą skutecznie wypełni się szczeliny pomiędzy płytkami, którymi wyłożona została np. wanna.

Stosowany w kuchni zapewni skuteczną ochronę nie tylko przed działaniem wody, ale i różnych rodzajów tłuszczu. Przy czym z klejem epoksydowym trzeba postępować ostrożnie. Z uwagi na jego właściwości chemiczne, należy szybko usuwać pozostałości kleju z boków i lica wypełnianych płytek. Po zaschnięciu substancji oczyszczenie ubrudzonych kafli będzie utrudnione.

Podobne tematy

Najnowsze artykuły