Czym ogrzać dom? Dostępne rozwiązania

Czym ogrzać dom – na to pytanie musi odpowiedzieć sobie każdy inwestor planujący rozpoczęcie budowy domu. Wybrać grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe, a może ścienne?  Im wcześniej podejmiemy decyzje tym lepiej – dzięki temu będzie można wybrać odpowiedni projekt domu i aranżację wnętrza. 

Jednym z najdroższych elementów w nowobudowanym domu jest system ogrzewania. Wybór sposobu ogrzewania domu jest jedną z najistotniejszych decyzji w procesie inwestycyjnym. Wynika to z faktu, że ogrzewanie będzie stanowić największy koszt użytkowania domu po zakończeniu inwestycji. Dlatego wybierając system ogrzewania należy zwrócić uwagę na późniejsze koszty eksploatacyjne. Oszczędność na systemie ogrzewania na etapie budowy może nas drogo kosztować w późniejszym okresie…

Kolejnym aspektem jest komfort użytkowania ogrzewania, co jest ważne o tyle, że sezon grzewczy w naszym klimacie trwa pół roku. Jeśli ogrzewanie odpowiednio nie spełnia swojej funkcji – działa źle, albo jest dla nas uciążliwe w obsłudze to będzie wymagało kolejnych nakładów finansowych w przyszłości – na naprawę lub wymianę.

Temperatura w domu

Kryteria wyboru ogrzewania

Podstawowym kryterium wyboru sposobu ogrzewania domu jest wybór pomiędzy grzejnikami ściennymi a ogrzewaniem podłogowym lub innym ogrzewaniem płaszczyznowym. Decyzja ta jest o tyle istotna, że w przypadku kotła – można wykonać modyfikację i w stosunkowo łatwy sposób zmienić rodzaj paliwa. W przypadku wymiany grzejników lub ogrzewania podłogowego musimy liczyć się z poważnym remontem całego domu.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który system ogrzewania jest najlepszy, grzejniki ścienne czy ogrzewanie podłogowe, sufitowe bądź ścienne. Każdy system ma specyficzne cechy. W zależności od preferencji inwestora należy dokonać optymalnego wyboru systemu, który spełni oczekiwania późniejszych użytkowników.

Charakterystyka grzejników 

Grzejniki ścienne mogą bez problemu współpracować z każdym rodzajem kotła. Wybór modeli elektrycznych też jest bogaty. Nie poleca się stosowania grzejników do instalacji z pompami ciepła. Wszystko dlatego, że grzejniki dobiera się najczęściej dla temperatury zasilania 55-75°C, a dla pompy ciepła to bardzo wysoki zakres. Nawet jeżeli pompa jest w stanie tak mocno podgrzać wodę, jej praca jest wówczas znacznie mniej ekonomiczna. Dlatego, jeśli planujemy pompę ciepła, lepiej wybierzmy ogrzewanie płaszczyznowe, dla którego temperatura zasilania nie przekracza 40°C.

Grzejniki dobrze sprawdzają się przy naprawdę niskich temperaturach zewnętrznych (poniżej -20°C). Przy temperaturach umiarkowanych, warto wykorzystać bardziej zaawansowane opcje sterowania piecami aby zoptymalizować pobór energii, a co za tym idzie obniżyć koszty za ogrzewanie.

Czym ogrzać dom

Grzejniki z racji swojej ekspozycji stanowią element wystroju wnętrza. W zależności od wyboru typy grzejniki można eksponować jako jeden z elementów dekoracyjnych pasujący do wnętrza. Można również wybrać modele grzejników (i ich umiejscowienie) bardziej dyskretne i nie rzucające się w oczy.

Czytaj również: Ocieplenie domu

Ogrzewanie podłogowe jako alternatywa

Zastanawiając się nad tym, czym ogrzać dom, warto wsiąść pod rozwagę podłogówkę. Rodzaj systemu ogrzewania, jakim jest ogrzewanie podłogowe ma wielu swoich zwolenników, warto jednak zaznaczyć, że też ma swoje ograniczenia.

  • Nie da się zasilać ogrzewania podłogowego bezpośrednio z kotłów węglowych. Niezbędny jest układ mieszający, który obniży temperaturę wody do nie więcej niż 55°C. Temperatura podłogi, ze względów zdrowotnych, nie może być zbyt wysoka. Przy projektowaniu przyjmuje się zatem, że w pokojach powinna mieć maksymalnie 29°C, a temperatura wody nie powinna przekraczać 55°C.
  • Niska temperaturą wody w obiegu ogrzewania podłogowego wiąże się z ograniczeniem mocy cieplnej. Choć współczesne domy są coraz mniej energochłonne, zaś podłoga o temperaturze 29°C oddaje do pomieszczenia aż 100 W/m2 ciepła to nie w każdym przypadku będzie to wystarczające. Ogrzewanie płaszczyznowe grzeje równomiernie na całej swojej powierzchni, co generalnie uznaje się za zaletę to straty ciepła we wnętrzach nie są równomierne.
  • Zastosowanie ogrzewania podłogowego nie jest dobrym rozwiązaniem jeśli planujemy do aranżacji wnętrza zastosować wykładziny lub dywany. Dywan stanowi naturalną izolację, co sprawia, że efektywność ogrzewania podłogowego jest niższa.
Ogrzewanie sufitowe lub ścienne

Zasada działania systemów sufitowych lub ściennych jest bardzo podobna do ogrzewania podłogowego. Zasadniczą różnicą jest źródło ciepła – czyli płaszczyzna grzejąca: podłoga, ściana lub sufit. W przypadku ogrzewania ściennego istotnym ograniczeniem wydaje się być późniejsza aranżacja wnętrza. Przy ogrzewaniu ściennym nie ma sensu ustawiać mebli przy ścianach, gdyż obniża to wydajność grzewczą. W przypadku ogrzewania sufitowego ten problem nie występuje. Przy zastosowaniu ogrzewania sufitowego wrażenie termiczne – cieplejsze powietrze uchodzi do góry – sprawia, że szczególnie w wysokich pomieszczeniach może wystąpić pewien dyskomfort.

Podobne tematy

Najnowsze artykuły