Umywalka łazienkowa powinna być umieszczona mniej więcej 85 cm nad poziomem podłogi, biorąc pod uwagę górną krawędź umywalki przytwierdzanej do ściany. Sam sposób montażu uzależniony jest od konkretnego typu urządzenia, ale również od rodzaju ściany, do której umywalka zostanie przymocowana. Wiele zależy od stylu łazienki, który determinuje sposób rozmieszczenia poszczególnych sprzętów i mebli łazienkowych.
Umywalka łazienkowa – zasady montażu
Najbardziej tradycyjny sposób polega na przymocowaniu umywalki do ściany przy wykorzystaniu odpowiednich śrub. Można ją również przytwierdzić za pomocą specjalnych uchwytów, które mocuje się w ścianie. W niektórych modelach wykorzystuje się dekoracyjne wsporniki i konsole. Inne warianty montażu przewidują wykorzystanie blatu, na którym umywalka łazienkowa jest ustawiana lub w który zostaje wpuszczona. Niekiedy umywalka osadzana jest na gotowej lub specjalnie do tego celu wykonanej szafce. Istnieją też rozwiązania pozwalające umieścić umywalkę w każdym miejscu łazienki, niekoniecznie przy ścianie. Wykorzystuje się do tego celu specjalne konstrukcje stelażowe.
Od czego rozpocząć montaż umywalki łazienkowej
Montowanie umywalki w łazience należy zacząć od właściwego przygotowania ściany, do której zostanie ona przymocowana. Należy zmierzyć rozstaw otworów na ściance umywalki. Wykorzystując poziomicę, odrysowuje się na ścianie linie pomocnicze, które zaznaczą rozstaw otworów. Dobrze jest nakreślić za pomocą pionowej kreski środek otworu kanalizacyjnego, co ułatwi właściwe wkręcanie śrub montażowych. Na ścianie łazienki zaznaczamy przy pomocy punktaka otwory dla śrub. Można również ponaklejać taśmę na płytki łazienkowe i narysować na nich miejsca, w jakich znajdą się otwory śrub.
Następnie przy użyciu wiertarki wykonuje się odpowiednie otwory, w których umieszczone zostaną kołki rozporowe. Przy pomocy klucza płaskiego trzeba wkręcić śrubę w kołek. Na końcówki rur instalacji wodnej, które wystają ze ściany należy nałożyć specjalne rozetki, a następnie nakręcić zawory odcinające. To do nich przykręcamy przewody, którymi doprowadzana będzie woda do baterii. Zawory odcinające muszą posiadać filtry mechaniczne, zapewniające bezpieczeństwo zakładanej baterii.
Przygotowanie umywalki
Pierwszą czynnością jaką należy wykonać, jest nałożenie od góry elastycznej uszczelki korka oraz nałożenie uszczelki sztywniejszej, gumowej od dołu. Po ich nałożeniu należy skręcić cały korpus korka. Otwór przeznaczony na pręt, znajdujący się na dole korka, który go podnosi, musi zostać zwrócony w stronę tylnej ścianki umywalki. W dalszej kolejności przymocowuje się baterię do umywalki.
Czytaj również: Jak odróżnić ścianę działową od nośnej
Przede wszystkim na otwór, który znajduje się w umywalce łazienkowej należy nałożyć uszczelkę. W dalszej kolejności w otwór wkłada się baterię. Prawidłowe wykonanie tej czynności poznamy po tym, że śruby przejdą przez metalową podkładkę, znajdującą się pod umywalką łazienkową. Należy jeszcze dokręcić nakrętki na wkręcone śruby. Teraz należy jeszcze podłączyć do naszej baterii odpowiednie przewody wodociągowe, zapewniające dopływ zimnej i ciepłej wody.
Kiedy już wszystkie czynności zostały wykonane, można przystąpić do mocowania umywalki do ściany w łazience. Przede wszystkim należy nałożyć na wkręcone w ścianę śruby montażowe odpowiednie, miękkie podkładki. Teraz można już będzie osadzić na nich umywalkę. Ustawiamy ją w ten sposób, aby śruby przechodziły przez otwory znajdujące się z tyłu umywalki. Po odpowiednim nasadzeniu umywalki trzeba jeszcze na śruby dokładnie dokręcić metalowe nakrętki.
Ostatni krok, czyli podłączenie instalacji wodnej i kanalizacyjnej
Pozostaje jeszcze podłączenie do umywalki instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Należy więc w otworze znajdującym się z tyłu syfonu umieścić rurkę, która Stanowić będzie połączenie z odpływem. Z kolei przewody doprowadzające oba rodzaje wody do baterii umywalki należy podłączyć z zaworami kątowymi znajdującymi się przy ścianie i dokładnie dokręcić odpowiednie nakrętki. W otwór znajdujący się tylnej części baterii należy włożyć specjalny pręt, który będzie podnosił i zamykał korek.
Poszczególne elementy syfonu należy połączyć z korpusem korka. W otworze znajdującym się z tyłu korpusu korka należy umieścić pręt poziomy. Następnie łączymy go przy pomocy metalowej kostki z prętem pionowym umieszczonym wcześniej w baterii. Oba pręty posłużą do podnoszenia i zamykania korka.
Na koniec pozostanie już tylko odpowiednie uszczelnienie krawędzi umywalki stykającej się ze ścianą łazienki. Do tego celu najlepiej jest wykorzystać specjalny silikon uszczelniający.