Pompy odśrodkowe to jeden z najczęściej wykorzystywanych typów urządzeń w zaawansowanych instalacjach przemysłowych. Jako pompy wirnikowe i pionowe sprawdzają się one nawet przy pozyskiwaniu ropy naftowej, ale także wielu innych aplikacjach przemysłowych.
Pompy wirowe – wydajność i kompaktowe wymiary
Pompy wirowe należą niewątpliwie do najczęściej wykorzystywanych maszyn. Jako urządzenia wirnikowe zwiększają kręt cieczy w wirniku. Wyposażony jest on w łopatki, całość obraca się ze stałą prędkością. To sprawia, że przepływ cieszy przez wirniki doprowadza do uruchomienia siły wyporu łopatek lub siły odśrodkowej lub obu jednocześnie. Energia przekazywana z silnika do cieczy doprowadza do energii kinetycznej, która przechodzi w energię ciśnienia. Wiele zależy tutaj oczywiście od konstrukcji wirnika oraz jego prędkości obrotowej, poszczególne urządzenia mogą się więc znacznie różnić przyrostem ciśnienia.
Pompy wirowe można przede wszystkim wykorzystywać do transportu cieczy czystych, zawierających zawiesiny, lepkich, zawierających niewielkie ilości gazu. Świetnie sprawdzają się one do pompowania wody i ścieków.
Urządzenia te wyróżnia bardzo zwarta i kompaktowa konstrukcja, która pozwala na bezproblemowe połączenie narzędzia z silnikiem napędowym. Niepotrzebne jest tutaj nawet zastosowanie przekładni. To wszystko zaś przekłada się na niską awaryjność i niskie koszty eksploatacji. Wśród pomp wirowych wyróżniamy te pionowe, poziome, zatapialne i zanurzalne, natomiast niewątpliwie najpopularniejsze są te pierwsze. Ze względu na zasadę działania różnią się natomiast pompy kręte i krążeniowe. Spośród tych pierwszych szczególne zastosowanie w instalacjach przemysłowych mają pompy odśrodkowe.
Pompy pionowe gwarantujące optymalny przepływ cieczy
Pompy wirowe mogą przyjmować postać konstrukcji pionowych. To pompy wielostopniowe, które zdecydowanie częściej wykorzystywane są w instalacjach przemysłowych aniżeli domowych. Wykorzystuje się je najczęściej w zakładach produkcyjnych i gospodarstwach rolnych, choć trzeba podkreślić także możliwości uzyskania wysokości podnoszenia do kilku kilometrów, co pozwala na stosowanie tych urządzeń w instalacjach odwadniających kopalnie lub do tłoczenia ropy naftowej.
Pompy pionowe pozwalają na odpowiednie ułożenie wirników. To właśnie to pionowe ustawienie jest określane mianem ułożenia stopniowego. Konstrukcja ta pozwala uzyskać wyższe ciśnienie wody lub innych substancji. Sama zasada działania tego typu konstrukcji jest natomiast bardzo prosta. Im więcej wirników, tym większe ciśnienie końcowe. Pompa oczywiście powinna być dostosowana do zakładanego ciśnienia. Warto uwzględnić także warunki środowiskowe, rodzaj tłoczonej substancji. Tutaj przede wszystkim chodzi o możliwie jak najlepsze zwiększenie ciśnienia wody. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie potrzebne jest utrzymanie stałej, wysokiej wartości, m.in:
- układach chłodzenia,
- myjniach,
- układach odwadniających,
- pralniach przemysłowych,
- szeroko pojętym rolnictwie.
Pompy odśrodkowe – wykorzystywane w instalacjach przemysłowych
Pompa odśrodkowa to rozwiązanie wirnikowe, pionowe, które wykorzystywane jest właściwie wyłącznie w instalacjach przemysłowych. Pompy odśrodkowe sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie potrzebne jest pompowanie różnego rodzaju cieczy, zarówno czystej, jak i nieco zanieczyszczonej. Stosując pompy odśrodkowe, można uzyskać wysokości podnoszenia na satysfakcjonującym poziomie i wydajny przepływ cieczy na poziomie nawet 7 000 metrów sześciennych. Wirnik także pracuje z dużą prędkością (1500 – 3000 obrotów/minutę). Pompa odśrodkowa działa tak, że ciecz napływa bezpośrednio na wirnik, zostaje odrzucona na zewnątrz przez siłę odśrodkową.
Pompa odśrodkowa znajduje wykorzystanie w różnych gałęziach przemysłu. To sprawia, że urządzenia produkowane są w dużej ilości modeli i z zastosowaniem szczegółowych rozwiązań do konkretnych aplikacji. Możesz znaleźć typ pompy, który sprawi, że poradzi sobie ona także z osadami czy różnego typu płynem. Znaleźć możesz sprzęt wielostopniowy oraz spełniający restrykcyjne wymogi sanitarne. Do ich budowy wykorzystuje się przede wszystkim tworzywa sztuczne, stale konstrukcyjne, stale nierdzewne i żeliwo.
W przemyśle pompy mogą się znacznie od siebie różnić. Pompa odśrodkowa wielostopniowa może mieć wysokość nawet kilku kilometrów (to w przypadku wykorzystania pompy do pozyskiwania ropy naftowej). Jeśli pompa wymaga wysokiej odporności chemicznej, stosuje się ją do agresywnych cieczy, szlamów zawiesin, stosuje się wirniki gumowe. W przypadku pozostałych, najczęściej w niewielkim stopniu zanieczyszczonych cieczy, pompy produkuje nie z plastiku.
Pompy odśrodkowe nie bez powodu są jednymi z najczęściej stosowanych w zaawansowanych konstrukcjach przemysłowych. Liczy się tutaj nie tylko eliminacja przekładni przez bezpośrednie sprzężenie z silnikiem, lecz także małe i ergonomiczne wymiary urządzenia, przy których udaje się jednak uzyskać naprawdę dużą wydajność. Do zalet pomp odśrodkowych należy także równomierna praca i niezawodność.