Kuchnia otwarta na salon – jak urządzić przestrzeń?

Połączenie salonu z kuchnią w jedno, wspólne pomieszczenie jest coraz częstszym trendem aranżacyjnym. Takie rozwiązanie powiększa optycznie, zapewnia swobodną przestrzeń oraz większą funkcjonalność bez konieczności „biegania” między kuchnią i salonem. Dodatkowo wspólna przestrzeń integruje domowników.

Kuchnia otwarta z salonem

Dzięki wspólnej przestrzeni można swobodnie przygotowywać posiłki jednocześnie zerkając na bawiące się dziecko, rozmawiając z gośćmi czy oglądając ulubiony film. Aranżując przestrzeń wielofunkcyjną powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Najważniejszą regułą jest spójny wystrój kuchni z salonem. Stylizowany stolik kawowy nie sprawdzi się w towarzystwie nowoczesnych frontów kuchennych. Pamiętajmy, że urządzamy pomieszczenie jednoprzestrzenne, którego nie warto stylistycznie dzielić. Kolory ścian, rodzaj podłóg oraz stylistyka mebli powinny się ze sobą komponować.

Najlepiej zatem użyć tych samych materiałów wykończeniowych ( drewna, cegły, betonu, kamienia itp.). Oczywiście eklektyzm jest w modzie, jednak łączenie starego z nowym należy przeprowadzać z wielkim wyczuciem i również konsekwentnie – zarówno w salonie jak i części kuchennej.

Przejście miedzy strefami – podłoga

Newralgicznym miejscem zawsze okazuje się podłoga. Ze względów praktycznych może być inna w części kuchennej i wypoczynkowej, jednak aby uniknąć „pogranicza” w postaci przejścia płytek w panele najlepszym rozwiązaniem jest pozostawić podłogę taką samą na całej powierzchni.

Czytaj też: Nowoczesna kuchnia z wyspą

Kierujmy się zasadą, aby całe pomieszczenie było pozbawione „kuchennego” charakteru i bardziej przypominało pokój niż rozbudowaną kuchnię. Jak to osiągnąć? Należy w możliwie jak największym stopniu zintegrować zabudowę kuchenną z pozostałym umeblowaniem. Kuchnia otwarta na salon powinna być spójna pod każdym względem z otwartą przestrzenią salonu.

Kuchnia z salonem Nolte
Fot. Nolte Küchen

Meble kuchenne a salon

Meble kuchenne nabiorą lekkości i w sposób harmonijny połączą się z częścią wypoczynkową poprzez bezpośrednie podwieszenie do ściany lub ustawienie na cienkich, metalowych nóżkach. Ważne jest również zabudowanie lodówki. Należy rozważyć zrezygnowanie z szafek górnych na rzecz otwartych półek czy scalenie uchwytów w części kuchennej oraz salonowej. Jeśli chcemy koniecznie pozostawić górne szafki, wówczas wymiary szafek kuchennych nie powinny być duże.   Przy wyborze kolorystyki warto zadbać, aby ściany w salonie i kuchni komponowały się z zabudową kuchenną. Aby aranżacja wnętrza nie była nudna warto zaakcentować wybraną ścianę w salonie mocniejszym kolorem, tapetą czy innym ciekawym materiałem wykończeniowym.

Kuchnia otwarta na salon daje wiele możliwości. Jednak urządzając tego typu przestrzeń wielofunkcyjną warto pamiętać o ergonomii. To centrum domu, z którego korzystamy od rana do późnego wieczora. Ważne jest więc funkcjonalne ustawienie mebli, tak, by łatwo było się poruszać, a domownicy pozostawali w zasięgu wzroku.

Podobne tematy

Najnowsze artykuły