Skuteczność malowania zależy w bardzo dużym stopniu od podłoża i tego jaka położona będzie warstwa podkładowa na ścianie. Dlatego musi wykazywać się właściwą przyczepnością i stabilnością. Jeśli ściana nie odbiega od normy i nie ma na niej ubytków czy nierówności, wówczas można zacząć malowanie podkładowe. Kiedy stosować tego rodzaju warstwę? Stosuje się ją w momencie, kiedy stwierdzimy, że kolor zamalowywanego podłoża jest dość ostry lub też tekstura odznacza się pewną chropowatością. Najlepiej jest pozbyć się tego efektu tak, aby nowe pokrycie zostało w pełni wykorzystane i odznaczało się wyłącznie własnym efektem estetycznym bez innych naleciałości.
Jaka warstwa podkładowa na ścianie do jakiego rodzaju farby?
Zastanawiając się nad wyborem substancji, która najlepiej nada się do tego rodzaju warstw malarskich, należy przede wszystkim sprawdzić ofertę typowych farb podkładowych. Gotowe produkty specjalnie przeznaczone do tej warstwy ściennej mają taki skład chemiczny, który z założenia wzmacniać podłoże. Służy temu efekt wyrównywania chłonności malowanej ściany czy zredukowanie porów występujących gdzieniegdzie na ścianie. Farby podkładowe w dodatku same z siebie likwidują efekt pylenia. Dobrze radzą sobie zakrywaniem ciemnej lub silnie nasyconej powłoki ściennej.
Zobacz: Jak odróżnić ścianę działową od nośnej?
Te cechy i właściwości przybliżają je nieco do substancji gruntujących. W odróżnieniu od nich, wszystkie walory skupiają się na końcowym efekcie, jaki ma być nadanie odpowiedniej jakości pokryciu z farby nawierzchniowej. Dobrze rozprowadzony podkład pozwoli uzyskać docelowy efekt kolorystyczny przy późniejszym nałożeniu ostatniej warstwy malarskiej. Jeśli wiec zdecydujemy się na zastosowanie farby podkładowej, będziemy mogli zrezygnować z większej ilości warstw farby nawierzchniowej. Pozwoli to na obniżenie kosztów malowania poprzez wydatne zwiększenie wydajności farby zewnętrznej.
Struktura warstwy podkładowej
Z punktu widzenia struktury i składu chemicznego, typowa farba podkładowa złożona jest z dyspersji polimerowej wodnej, która zostaje zestawiona z odpowiednimi wypełniaczami, wodą oraz substancjami pomocniczymi. Na rynku dostępne są wygodne, gotowe do użycia produkty, wiele z nich można też rozcieńczyć za pomocą zwykłej wody. Nakładanie farby podkładowej nie powinno rodzić żadnych trudności. Da się to zrobić przy użyciu klasycznego pędzla albo wałka. Przy pokrywaniu większych ścian można wybrać metodę natryskową. Z racji jej specyficznych właściwości, w zasadzie stosuje się pojedynczą warstwę podkładu. W niektórych przypadkach, kiedy nie stosuje się typowego gruntowania, można pokusić się o nałożenie dwóch warstw podkładu. Wiele zależy tutaj od stanu ściany.
Jedna czy dwie warstwy podkładu?
W przypadku świeżej nawierzchni malowanie okaże się mniej pracochłonne. Jednak w przypadku remontu i potrzeby odnowienia ściany trzeba ocenić, czy potrzebne będzie uprzednie gruntowanie, czy może stan nawierzchni pozwala na zastosowanie samego podkładu, jedno- lub dwuwarstwowego. Sama technika malowania nie odbiega od czynności wykonywanych przy nakładaniu farby typowo nawierzchniowej. O czym jeszcze warto pamiętać? W momencie nałożenia warstwy podkładowej trzeba odczekać co najmniej sześć godzin zanim przystąpimy do malowania ostatniej warstwy malarskiej.