Technologie budowy domu – najważniejsze informacje

Zanim przystąpimy do wyboru projektu domu musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie technologie budowy domu będą dla nas optymalne. Jest to kwestia kluczowa dla przyszłej budowy i bardzo złożona. Jest wiele czynników, które należy uwzględnić przed podjęciem decyzji. Technologie budowy różnią się przede wszystkich rodzajem wykorzystanych materiałów i oczywiście kosztem materiałów i robocizny. Technologie budowy mają również wpływ na czas jaki będzie potrzebny na realizację inwestycji budowlanej.

Najpopularniejsze technologie budowy domu

1. Budowa domu w technologii murowanej

Jest to najpopularniejsza obecnie technologia budowy domu. Budowę realizujemy wykorzystując cegły lub pustaki łączony przez zaprawę lub spoiwa. Mur z cegieł lub pustaków stanowi izolację cieplną i jest elementem nośnym budynku. Z uwagi na popularność i dostępność materiałów budowlanych jest to stosunkowo tania metoda.

Popularność technologii murowanej przekłada się na dużą konkurencyjność podmiotów budowlanych funkcjonujących na runku polskim. Dodatkowo część prac budowlanych możliwa jest do wykonania względnie łatwo we własnym zakresie. Ma to wpływ na obniżenie koszów robocizny. Wybierając technologię budowy domu murowanego nie musimy się obawiać o dostępność projektów. Zdecydowana większość gotowych projektów domów jest dostępna w technologii murowanej.

Projekt domu Nel II
Projekt domu Nel II w technologii murowanej

Domy wybudowane w technologii murowanej są bardzo trwałe i odporne na ogień. Domy takie są również odporne na warunki atmosferyczne. Najczęściej stosuje się dodatkowe docieplenie muru za pomocą styropianu. Dzięki odpowiedniej izolacji termicznej uzyskujemy pożądany efekt chłodu wewnątrz budynku latem, a zimą ciepła – dzięki niskiemu poziomowi ubytku energetycznego.

Czas budowy domu w technologii murowanej wynosi zwykle od sześciu do dwunastu miesięcy. Istotnym ograniczeniem w przypadku zastosowania tej technologii w budowie jest brak możliwości realizowania prac budowlanych w temperaturze poniżej zera. Budynki wzniesione w technologii murowanej trudno modyfikować. Wprawdzie przeróbki i większe modyfikacje są możliwe, natomiast koszt takich prac jest bardzo wysoki.

2. Technologia styropianowa

Budowa domu w technologii bloczków styropianowych jest stosunkowo łatwa. Prosty system montażu sprawia że czas budowy domu jest istotnie niższy niż w przypadku technologii murowanej. Dom wybudowany w technologii styropianowej dzięki wysokiemu poziomowi termoizolacji jest ciepły i łatwy do ogrzania. Również konstrukcja ścian, dachu czy stropów zapobiegnie niepotrzebnej utracie ciepła.

Technologia budowy domu z bloczków styropianowych jest coraz bardziej popularna w Polsce między innymi dzięki temu, że jest to bardzo tania technologia budowlana. Prostota wznoszenia budowy w technologii styropianowej sprawia, że koszt robocizny jest niski (z uwagi na krótki czas budowy). Cena samego materiału jest również niska.

Projekt domu Domena 117 B
Projekt domu Domena 117 B w technologii bloczków styropianowych

Wybierając technologie budowy domu z bloczków styropianowych należy zwrócić uwagę na wykonanie fundamentów i bardzo precyzyjne wypoziomowanie ścian. Pustaki ze styropianu dzięki specjalnym wpustkom zazębiają się wzajemnie. Przy zastosowaniu odpowiedniego spoiwa w łatwy sposób uzyskujemy efekt szczelności.

Wykorzystanie technologii bloczków styropianowych daje możliwość dowolnego dostosowania niemal każdego gotowego projektu domu do swoich potrzeb. Dzięki możliwości obróbki bloczków styropianowych można bez większych problemów dopasować wymiary poszczególnych ścian ujętych w projekcie  Technologia styropianowa daje możliwość wzniesienia wysokich konstrukcji budowlanych.

3. Dom w technologii szkieletowej

Technologia szkieletowa to tania i precyzyjna metoda budowy domu. Domy szkieletowe charakteryzują się bardzo niskim kosztem ogrzewania (łatwo jest nagrzać dom).

W przypadku domów szkieletowych nie ma ograniczenia związanego z realizacją budowy w ujemnych temperaturach. Sposób łączenia elementów nie wymaga użycia wody. Pozwala to na realizację prac budowlanych w każdej porze roku.

Projekt domu D186A - wersja drewniana
Projekt domu D186A – wersja drewniana – szkieletowa

Technologia szkieletowa jest tania i szybka w realizacji. Domy szkieletowe nie są jeszcze bardzo popularne na naszym rynku. Natomiast trend dotyczący ilości stawianych w tej technologii domów jest zdecydowanie wzrostowy. Dzięki rosnącej kulturze technicznej w budownictwie, domy szkieletowe stają się coraz bardziej dopracowane i trwałe. Prawidłowo wzniesiony dom szkieletowy można użytkować wiele dziesięcioleci.

Budynki w technologii szkieletowej łatwo modyfikować i rozbudować. Jeśli inwestor zakłada rozbudowę w późniejszym czasie, ten argument będzie bardzo istotnym czynnikiem wyboru technologii budowy.

4. Dom z bali

Technologia budowy domów z bali pozwala na szybką realizację prac budowlanych. Nie jest to technologia najtańsza, przygotowanie drewna do budowy wiąże się z dużym nakładem ręcznej pracy, co podnosi koszty.

Termoizolacyjne właściwości drewna są wielokrotnie wyższe od innych materiałów, takich jak cegła czy beton. Skutkuje to bardzo niskimi kosztami ogrzewania w sezonie zimowym. Drewno charakteryzuje się zdolnością samoregulacji wilgotności, dzięki czemu mieszkanie w domach drewnianych jest korzystne dla zdrowia.

Projekt domu Tekla
Projekt domu Tekla (Bal)

Konstrukcje domów z bali umożliwiają łatwą przebudowę, rozbudowę oraz modernizację. Domy z bali są stale dostępne na rynku i mają swoich zwolenników. Dostępność gotowych projektów domów z bali jest duża. Ponadto wiele projektów pierwotnie przygotowanych pod budowę z wykorzystaniem technologii tradycyjnej można przerobić na dom w technologii drewnianych bali.

5. Dom z elementów prefabrykowanych

Jest to najszybsza metoda budowy domu. Czas realizacji inwestycji można zamknąć w kilka tygodni. Technologia ta zakłada, że gotowe elementy domu odpowiadające konkretnemu projektowi przygotowywane są indywidualnie w fabryce. Dom składany jest na miejscu budowy z gotowych elementów.

Czytaj również: Montaż konstrukcji budowlanych 

Domy w technologii elementów prefabrykowanych są tanim rozwiązaniem. Wynika to z faktu, że dzięki prefabrykacji uzyskuje się efekt optymalizacji procesu produkcyjnego co prowadzi do obniżenia kosztów wytwarzania elementów. Ponadto samo budowanie na miejscu sprowadza się do złożenia domu z gotowych wcześniej przygotowanych elementów. Ogranicza to do minimum koszty robocizny „na miejscu”.

Projekt domu Fiano TERMO
Projekt domu Fiano TERMO

Domy z elementów prefabrykowanych są odporne na ogień. Dziesiątki lat doświadczeń i udoskonaleń systemów prefabrykacji sprawia, że domy prefabrykowane są bardzo trwałe i nie ma problemów z użytkowaniem takich domów. Choć Polacy podchodzą z rezerwą do domów prefabrykowanych to technologa ta zyskuje coraz większą popularność na polskim rynku.

Nie wszystkie projekty gotowych domów da się zaadaptować do realizacji budowy w technologii modułów prefabrykowanych. Natomiast mimo to, wachlarz dostępnych w tej technologii projektów jest dosyć szeroki.

 

 

Podobne tematy

Najnowsze artykuły