Bio kominek – jak działa i czy warto go zainstalować w swoim domu?

Kominek w domu to marzenie wielu z nas. Zimowe długie wieczory spędzone w nastrojowej atmosferze przy własnym kominku, to znakomity sposób na relaks i odpoczynek po ciężkim dniu w pracy. Urządzenie to spełnia nie tylko formę dekoracyjną, ale również grzewczą, dzięki czemu możemy znacznie ograniczyć inne formy ogrzewania w domu. Niestety nie każdy ma możliwość zainstalowania tradycyjnego kominka z instalacją kominową. Powody bywają różne- od małego metrażu, po wysokie koszty instalacji. Dla osób, które interesuje przede wszystkim dekoracyjna funkcja kominka, idealnym rozwiązaniem jest bio kominek. Sprawdź, jak działają bio kominki.

Bio kominek zasady działania.

Bio kominki to nowoczesne eleganckie urządzenia. Można je zamontować zarówno wersji wolnostojącej, jak i przy ścianie. Nadają się one do niemalże każdego pomieszczenia. Mogą więc znajdować się nie tylko w salonie, czy sypialni, ale również w piwnicy, lub na poddaszu.
Producenci tego rodzaju kominków prześcigają się w projektowaniu coraz to nowych modeli, pasujących do każdego typu wnętrza. Urządzenia wykonuje się z takich materiałów jak:
– drewno,
– szkło,
– metal,
– ceramika,
– kamień.
W przypadku bio kominków, nie trzeba budować instancji kominowej, co czyni te urządzenia mobilnymi, a to z kolei pozwala w razie potrzeby bezproblemowo całkowicie zmienić aranżację wnętrza, w którym stoi kominek.
Paleniska takich kominków pozwalają na regulację siły płomienia, a w trakcie spalania paliwa powstaje ciepło, choć nie pozwala ono na tak rozległe ogrzanie pomieszczeń mieszkalnych, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej instalacji kominowej.
Posiadacze bio kominków muszą zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią wentylację pomieszczeń i jak najczęściej wietrzyć, aby uniknąć gromadzenia się nadmiernej ilości dwutlenku węgla w pomieszczeniach.
Aby kominek mógł funkcjonować, potrzebne jest paliwo. Jest to specjalne paliwo przeznaczone do tego typu urządzeń, produkowane na bazie etanolu pochodzenia roślinnego, który poddawany jest specjalnym procesom chemicznym. Jego spalanie jest bezwonne, nie powoduje powstawania sadzy ani dymu.
Bio kominek wygląd

Zalety bio kominków

Coraz więcej osób decyduje się na instalację bio kominka, już nie tylko ze względu na małą ilość miejsca w pomieszczeniu docelowym, ale również dlatego, że jest on znacznie wygodniejszy w obsłudze, niż taki tradycyjnym kominek z instalacją kominową.
Jako zalety bio kominków zaliczamy:
1. Łatwość montażu urządzenia.
2. Możliwość jego zainstalowania w dowolnym pomieszczeniu, nawet tam, gdzie niemożliwe jest zbudowanie komina.
3. Mobilność urządzenia.
4. Łatwiejsze czyszczenie obsługa kominka, w porównaniu do tradycyjnego z instalacją kominową.
5. Bardziej ekologiczne i mniej kłopotliwe do przechowywania paliwo.
6. Czystość pracy – nie powstaje dym i sadza, które mogą powodować zabrudzenie pomieszczeń.
7. Mniejsze koszty obsługi urządzenia- nie trzeba ponosić kosztów okresowych przeglądów instalacji kominowej.
8. Praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji pomieszczenia, ze względu na ogromny wybór wzorów bio kominków.
9. Korzystna cena- odpadają koszty budowy instalacji. Często też zdarzają się ciekawe promocje na tego typu urządzenia.

Czym się kierować przy wyborze bio kominka

Zanim zdecydujemy się na zakup i montaż bio kominka, warto przejrzeć oferty co najmniej kilku firm oferujących takie urządzenia. Przy wyborze nie kierujmy się wyłącznie najniższą ceną, ale również tym jak długo dana firma produkująca i montująca kominki jest na rynku i jak oceniają ją klienci. Informacje takie możemy znaleźć w Internecie.
Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu, dobrym pomysłem jest skorzystanie z wirtualnej wizualizacji. Da nam to możliwość zobaczenia, jak konkretny model kominka będzie wyglądał w naszym wnętrzu, dzięki czemu z pewnością nie rozczaruje nas efekt wizualny już po montażu urządzenia. Warto poszukać firmy oferującej swoim klientom taką usługę.
________________________

Podobne tematy

Najnowsze artykuły