Nowoczesna kuchnia z wyspą

Nowoczesna kuchnia z wyspą to sprawdzony, wygodny sposób urządzenia przestrzeni, w której na co dzień przygotowujemy, a czasem również i spożywamy przyrządzone posiłki. Wyspa stanowi swoistą granicę, za którą znajduje się typowa strefa gotowania.

Nowoczesna kuchnia z wyspą połączona z salonem

Ciekawym rozwiązaniem wykorzystywanym w niektórych wariantach zabudowy jest częściowe oddzielenie wyspy kuchennej od pozostałych przestrzeni domu. Można to zrobić poprzez zastosowanie niewielkich bocznych ścian. Dzięki temu istnieje możliwość wpuszczenia w obręb kuchenny światła docierającego od frontu. Oczywiście o ile zaplanowano tam wcześniej odpowiedniej wielkości przeszklenie. W takim wariancie rozplanowania pomieszczeń dobrze jest, jeśli przestrzeń kuchni z wyspą zostanie lekko cofnięta w stosunku do głównego ciągu, łączącego różne izby i pomieszczenia w domu.

Wystrój kuchni z wyspą, a funkcjonalność

Wystrój kuchni zależy przede wszystkim od gustu i preferencji właścicieli. Trzeba jednak pamiętać o głównym jej przeznaczeniu. Funkcjonalność przestrzeni roboczej, oświetlenia i usytuowania poszczególnych blatów i sprzętów użytkowych jest kluczowa. Dobrze sprawdzają się wypróbowane rozwiązania, to znaczy kamienne, grube blaty i szafki kuchenne z drewna. Także nowoczesne strefowe oprawy oświetleniowe i sprzęty w ciemnych kolorach. Kolor zależy tu również od rozplanowania ustawienia mebli. Jasny kolor mebli kuchennych powiększa wizualnie przestrzeń kuchni.

Czytaj również: Materiały podłogowe – jakie wybrać?

Z drugiej jednak strony, rezygnując z górnych szafek efekt optycznego skrócenia strefy kuchennej nie będzie już tak rażący i wówczas ciemny kolor mebli okaże się właściwym wyborem ze strony właścicieli. Kuchnia z wyspą może stanowić przestrzeń wyłącznie przygotowywania posiłków. Może również może być wpleciona w większą całość, przejmując przy okazji funkcję jadalni. Wówczas stół kuchenny umieszczony w tej strefie będzie stanowił swoiste przedłużenie wyspy kuchennej. W tym wariancie zabudowy powinno się zadbać o dopasowanie wygodnych i estetycznych siedzisk, które wkomponują się w całą przestrzeń tego miejsca.

Projekt domu a kuchnia z wyspą

W przypadku kuchni z wyspą ważne jest takie rozplanowanie położenia sprzętów i mebli, aby w razie potrzeby wszystko co potrzebne mieć w zasięgu ręki. Stąd też warto wyspę kuchenną ująć już w projekcie budowy domu. Tak aby doprowadzenie wszelkich potrzebnych instalacji zostało wykonane w ramach podstawowych robót budowlanych. To znacznie uprości nam dalsze urządzanie całej przestrzeni kuchennej. Także wbudowanie piekarnika i kuchenki mikrofalowej w rozmieszczoną już zabudowę kuchenną jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Podkreśla spójność przestrzeni oraz zwiększającym komfort codziennej pracy.

Kuchnia z wyspą
Fot. Kuchnie Nolte

Sprzęt AGD w nowoczesnej kuchni z wyspą

Na wyspie można zamontować samą płytę grzejną z wyciągiem, choć wymaga to ingerencji montażowej przy suficie. Jeśli jednak prace te przeprowadzi się w momencie budowy domu, nie sprawią one wielkiej trudności. Praktyczny układ przestrzeni przyczyni się z całą pewnością do łatwiejszego utrzymywania porządku, który w przypadku kuchni jest szczególnie ważny.

Propozycja architektoniczna, która zakłada postawienie od frontu wyspy z płytą grzejną. Pozostawienie za jej plecami układu mebli kuchennych ze zlewozmywakiem oraz piekarnikiem i kuchenką mikrofalową wydaje się rozwiązanie przemyślanym i godnym polecenia. Zastosowanie kamiennych blatów, które znakomicie radzą sobie z wysoką temperaturą oraz są odporne na plamy będzie strzałem w dziesiątkę. Blaty kamienne wybiera większość użytkowników. Choć nie jest to najtańsze rozwiązanie, to inwestycja z całą pewnością się opłaci. Pokrycia z kamienia są wygodne i tanie w utrzymaniu, a zachowanie ich w czystości nie nastręcza trudności.

Aktualne ceny większości modeli urządzeń AGD nie są wygórowane. Większość właścicieli może sobie pozwolić na wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań. Funkcjonalne urządzenia uproszczą i uatrakcyjnią pracę w kuchni, ale też przyczynią się do oszczędności energii i  mniejszego nakładu pracy.

Podobne tematy

Najnowsze artykuły