Właściwie dobrany filtr do basenu stanowi niezbędne wyposażenie techniczne każdego przydomowego basenu. Przyjmuje się, że cały system pompująco-filtrujący powinien być w stanie w ciągu doby wymienić przynajmniej czterokrotną objętość wody basenowej znajdującej się w zbiorniku. Dlatego też w instalacji filtrującej istotną i newralgiczną rolę odgrywa pompa. Wprawia ona wodę w ruch i zapewnia działanie systemu odpowiedzialnego za ogólny obieg wody basenowej.
Cały proces przelewania oraz późniejszego ogrzewania i uzdatniania wody odbywa się w układzie zamkniętym, zwykle bez dodatkowych zakłóceń. Jednak do właściwej pracy pompa wymaga odpowiedniego poziomu wody w basenie. Każde odstępstwo od normy powinno zostać zneutralizowane. Dlatego przy zbyt niskim stanie wody należy ją uzupełnić, a w sytuacji, kiedy stwierdzimy nadmiar wody, powinniśmy ją odprowadzić do systemu kanalizacyjnego.
Jaki filtr do małego basenu sprawdzi się najlepiej?
Aby proces oczyszczania zawartości basenu przebiegał prawidłowo, należy stosować odpowiednio wydajne urządzenia filtrujące. Zasadniczy kierunek ruchu wypływającej wody basenowej wyznacza instalacja rynnowa. Instalacje tą montuje się wzdłuż ścian zbiornika, przy jego brzegach na poziomie posadzki. W przydomowych basenach najpopularniejszy jest system odpływów punktowych – skimmerów. Ich główną zaletą jest możliwość szybkiego zasysania rozmaitych zanieczyszczeń powierzchniowych. Dzięki odpowiedniej konstrukcji sita, skimmery skutecznie wybierają rozmaite ciała stałe znajdujące się na powierzchni wody basenowej, m.in. fragmenty roślin, kosmyki sierści, pióra czy włosy.
Filtr do basenu – chemiczne czyszczenie. Dodatkowo skimmery wykorzystuje się do rozprowadzania substancji chemicznych, uzdatniających wodę w basenie. Przy czym skimmery nie są w stanie zebrać wszystkich zanieczyszczeń powierzchniowych, dlatego ważnym ich uzupełnieniem są specjalne odkurzacze. Wykorzystują one pompę basenową, wysysając zanieczyszczenia odkładające się na dnie niecki zbiornika. Odkurzacz podłącza się zwykle do złącza w skimmerze lub do gniazda umieszczonego w ściance basenu.
Rodzaje filtrów basenowych
Kolejnym ogniwem systemu filtrującego są specjalne filtry piaskowe. To do nich tłoczona jest woda po uprzednim przejściu przez skimmery. Odbywa się to przy wykorzystaniu specjalnej pompy, która przekazuje częściowo oczyszczoną wodę w celu usunięcia drobniejszych zanieczyszczeń. Woda przepuszczana przez tego rodzaju filtr pokonuje kolejne warstwy piasku i osadza na nim wszelkie pozostałości, które stanowią resztki zabrudzeń i drobniejszych zanieczyszczeń, jakich nie udało się zebrać na wcześniejszym etapie filtracji. Oczyszczona w ten sposób woda powraca do zbiornika.
Czytaj również: Budujemy oczko wodne
Kupując filtr do basenu piaskowy należy pamiętać, że wskazywana wydajność systemu oczyszczającego najprawdopodobniej obniży się w trakcie eksploatacji. Z uwagi na określony poziom ciśnienia w rurach podłączeniowych. Z uwagi na swoje właściwości, filtr piaskowy stanowi wrażliwą część systemu. Dlatego wymaga stałego monitorowania ze strony użytkowników, którzy powinni przepłukiwać go w kilkudniowych odstępach czasu. Stosuje się tzw. płukanie wsteczne, oczyszczające filtr z nawarstwiającego się osadu. Skuteczne płukanie filtra piaskowego zużywa, w zależności od wielkości filtra i jego stanu, do ok. półtora m3 wody.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
W procesie oczyszczania systemu filtrowego zużywa się określoną ilość wody basenowej, przez co należy ją proporcjonalnie uzupełniać. W przypadku, kiedy będzie trzeba wymienić całą zawartość zbiornika jednorazowo (co może się zdarzyć po dłuższym okresie nieużytkowania basenu), można skorzystać z wybranego modelu pompy głębinowej. Co jeśli mamy problem z oceną poziomu zabrudzenia filtra basenowego? Warto skorzystać ze wskazania odczytywanego z samego urządzenia, które informuje o ewentualnej potrzebie przepłukania filtra.
Jak często wymieniać filtr do basenu by mieć pewność, że filtr piaskowy będzie skutecznie chronił wodę przed nadmiarem zabrudzeń? Należy wymienić cały jego wkład nie rzadziej niż raz na 2-3 lata. Jeśli natomiast w zbiorniku nie zamontowano filtra piaskowego, a wykorzystuje się specjalne włókninowe lub kartonowe wkłady oczyszczające? Wówczas w celu przywrócenia ich wydajności wystarczy je odpowiednio przeczyścić lub wyprać.